Slovenská
banková
asociácia

Slovensky / English

Minister Miroslav Jureňa nemá dôvod vyhlasovať bankám vojnu

19.10.2006

Slovenská banková asociácia s prekvapením zaregistrovala vyhlásenie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý verejne vyzval poľnohospodárov k bojkotu služieb Tatra banky a ING banky.Ministrove dôvody, ktorými sú kritické vyjadrenia analytikov týchto bánk ohľadne rozhodnutia vlády zvýšiť dotácie do agrárneho sektoru, považuje asociácia za mylné a nesprávne. Za prekvapujúce a nepochopiteľné považuje asociácia najmä to, že takéto vyjadrenia vyslovil minister vlády Slovenskej republiky. Takéto slovné prestrelky medzi najvyššími ústavnými činiteľmi a bankami sú podľa asociácie neprístojné a sú naviac v priamom rozpore s dobrými a efektívnymi vzťahmi, ktoré slovenský bankový a verejný sektor dlhodobo majú a ktoré sa snažia neustále kultivovať.

„Priznám sa, že sme boli veľmi prekvapení tónom aj zvolenými výrazmi, ktoré pán minister v tejto súvislosti použil a na ktoré naozaj verejnosť nie je zvyknutá. A to tým viac, že vlastne ani neexistuje dôvod na nejakú roztržku medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a bankami“, povedal výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský.

Skutočnosť, že analytici Tatra banky a ING banky sa kriticky vyjadrili k rozhodnutiu vlády zvýšiť dotácie pre agrárny sektor, spadá podľa Unčovského medzi úplne bežné udalosti, ktoré sa denne na mediálnom poli odohrávajú.

„Každý, kto len trochu sleduje médiá, najmä elektronické, vie, že analytici všetkých bánk, rovnako ako nezávislí ekonómovia a ekonomickí analytici vo všeobecnosti sa pravidelne vyjadrujú k ekonomickým a hospodárskym témam. Ako nezávislí experti väčšinou kritizujú z makroekonomického hľadiska všetky opatrenia všetkých vlád“, povedal Ladislav Unčovský a dodal, že takéto vyjadrenia kultivujú a skvalitňujú diskusiu o exekutívnych, alebo legislatívnych opatreniach.

„Je to úplne bežné všade vo svete a v asociácii veríme, že to zostane úplne bežné aj u nás na Slovensku“, povedal Ladislav Unčovský a na záver zdôraznil, že naozaj neexistuje žiadny dôvod na roztržku medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a bankami.

SBA