Slovenská
banková
asociácia

Slovensky / English

Slovenské prvenstvo v kartách

10.06.2014

Tlačová správa

Prvá medzinárodná transakcia kartou s čipom na svete prebehla 10. júna 1999 v Bratislave. Realizoval ju majiteľ karty vydanej v Británii. Čipové bankové karty začali v roku 1997 ako prvé testovať britské banky. Druhou krajinou na svete, ktorá prešla od magnetickej technológie k bezpečnejšiemu čipu, sa v roku 1999 stalo Slovensko. V súčasnosti už každá platobná karta vydaná bankou na Slovensku má bezpečnejšiu čipovú technológiu.

Slovenské banky tak ako v minulosti aj dnes neustále prinášajú na trh tie najnovšie technológie s cieľom vytvoriť produkty a služby, ktoré sú nielen bezpečné, ale najmä zjednodušujú život klientom. „Stalo sa už pravidlom, že bankoví klienti na Slovensku majú možnosť využívať najnovšie technologické novinky v krátkom čase od ich uvedenia,“ konštatuje Ladislav Unčovský, výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie (SBA). Vplyvom vysokej konkurencie v bankovom sektore banky klientom novinky prinášajú v priemere každé dva roky.


Samotná čipová technológia vznikla pred 40 rokmi. V roku 1974 si Francúz Roland Moreno nechal patentovať technológiu, ktorá neskôr prepojila platobnú kartu s čipom. Pôvodne sa Moreno pohrával s myšlienkou využiť čip v prsteni, ktorým by bolo možné vykonať platbu. Nakoniec sa čip stal súčasťou platobnej karty.   S čipovou technológiou v kartách (smart card) sa dnes nestretávame len pri  platení, ale napríklad aj v SIM kartách mobilných operátorov, kartách dopravných podnikov  alebo v občianskych preukazoch a pasoch.