Slovenská
banková
asociácia

Slovensky / English
 
 
 
 

E-banking

Základné informácie

Elektronické bankovníctvo, alebo Internet Banking, je služba prinášajúca klientovi predovšetkým komfort nakladania s peniazmi na účte banky z pohodlia domáceho kresla. Láka však aj hackerov, ktorí sa čas od času pokúšajú rôznymi spôsobmi získať peniaze z klientských účtov. Nejde síce o často sa vyskytujúcu sa trestnú činnosť, ale aj tak je potrebné im venovať pozornosť. Dá sa povedať, že takmer všetky takéto transakcie majú pôvod v útoku na slabo chránený klientský počítač, alebo v snahe nenápadne vymámiť od klienta informácie, ktoré hacker potrebuje na prístup k účtu. Hackeri teda útočia na najslabšie články reťazca a tými rozhodne nie sú robustne chránené bankové systémy, ale práve klientské počítače, alebo ľahkovážnosť klienta. Niekoľko rád a doporučení, ktoré Vám odporúčame, hackerom ich často až veľmi ľahkú „prácu“ skomplikuje. Nie sú to zložité ani nedostupné opatrenia, ale v prvej línii ochrany môžu byť veľmi účinné a významne pomáhajú eliminovať riziko, že klient príde o svoje peniaze na účte.

Projekt „Bezpečnosť e-bankovníctva“ na portáli SBAonline.sk vedie Juraj Jánošík

Ako sa chrániť?

1. Chráňte svoj počítač tak isto ako peňaženku

Peňaženku si každý chráni. Počítač, ktorý používame na internet banking a cez ktorý komunikujeme s naším účtom je tiež „peňaženkou“, ktorú je potrené chrániť. Aby sa do počítača nemohol pozrieť nepovolaný hosť, je potrebné chrániť ho kombinovaným používaním antivírusových programov, ochranných programov (takzvaný firewall) a programov anti-spyware (program odhaľujúci „špiónov“ v počítači). Používanie týchto programov a ich aktualizácia významne znižujú riziko cudzieho vstupu do počítača, pri ktorom hrozí odhalenie Vašich kódov a prihlasovacích hesiel.

2. Vyhýbajte sa neznámemu softvéru

Nespúšťajte ani neinštalujte neznáme programy. Dodržujte toto pravidlo bez výnimky! Platí to nielen o programoch z internetu, ale aj pre prílohy mailov. Takýto mail môže byť zaslaný automaticky aj zo zavíreného počítača vášho známeho. Známa adresa odosielateľa teda nie je zárukou bezpečnosti.

3. Používajte rôzne heslá a držte ich v tajnosti

Heslá kombinujte z čísel a písmen – sťažuje to ich dešifrovanie. Nepoužívajte mená členov rodiny a dátumy narodenia. Majte viac hesiel pre rôzne účely tak, aby prípadné odhalenie jedného, neznamenalo automaticky prezradenie viacerých prístupov. Samozrejme, noste heslá v hlave a pokiaľ sa nezaobídete bez ich napísania na „ťaháky“, majte ich doma na patrične bezpečnom mieste a bez toho, aby bolo heslo označené, k čomu patrí, inak by mohlo byť ľahko zneužité kýmkoľvek, kto náhodou taký „ťahák“ nájde. V takomto prípade platí to isté, ako o uschovaní čísla PIN, ktoré Vám príde poštovou zásielkou z banky – nikdy ho nenoste ho so sebou!

4. Iba na vlastnom počítači

Internet banking používajte iba na počítači ku ktorému nemá nikto iný prístup – ani peňaženku nikomu nepožičiavate. Nikdy nie v internetovej kaviarni, ale radšej ani v práci, kde hrozí, že s ním bude manipulovať aj niekto iný.

5. Menej komfortu – vyššia bezpečnosť

Každá banka má svoj spôsob zabezpečenia a ponúka aj rôzne stupne ochrany. Čím vyšší je stupeň, tým komplikovanejšie je používanie služby. Nebuďte lenivý, obetujte trošku komfortu a voľte vždy radšej vyšší stupeň. Budete síce musieť zadať viac príkazov a hesiel alebo budete potrebovať aj mobil a bude to trochu dlhšie trvať, ale bude to bezpečnejšie. Naviac každá banka Vaše odhodlanie lepšie sa zabezpečiť privíta a poradí Vám optimálnu stratégiu.